NEML(KARINCA) SURESİ'NDEKİ KARINCA KISSASININ KÖKENİ

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

NEML(KARINCA) SURESİ'NDEKİ KARINCA KISSASININ KÖKENİ

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Ara 04, 2016 11:44 pm

ResimKuran'da Neml Suresi'nde geçen Süleyman ve Karınca Öyküsü bir Yahudi Masalı'dır


2 farklı versiyonu bilinmektedir.


Dilden dile dolaşmış bir efsanedir ve ''Süleyman'ın tüm yaratılanlarla konuşabildiği'' efsanesine dayanarak kurgulanmıştır.Yahudiler'in ana Kutsal Kitap kaynaklarında yoktur.

Efsaneye sebep olacak kıvılcımın kökeni de Tanah'a (Yahudi Kutsal Kitabı) Süleyman'ın Özdeyişler'indeki 6. Bölüm'ün şu sözlerine dayanıyor:

6-8.ayetler arası :

''Ey tembel kişi, git, karıncalara bak,
Onların yaşamından bilgelik öğren.
Başkanları, önderleri ya da yöneticileri olmadığı halde,
Yazın erzaklarını biriktirirler,
Yiyeceklerini toplarlar biçim mevsiminde.''
............................................................................................................................................................................................................


Yahudiler bunun etrafına bir folklör yerleştirip Süleyman'ın Bilge olarak anlatılagelmesine nispeten onun tüm yaratılanlarla konuşabildiği inançlarını bir folklörik hikayeye dönüştürmüşler ve maalesef Kuran yazarları bu öyküyü Yahudi ana inançlarından, vahiysel kaynaklarından geliyor sanarak almışlardır.
(Üstelik bu öykünün tek versiyonu olmamasına rağmen.)
................................................................................................................................................................................................................

Neml(Karınca) Suresi'nde olay şu şekildedir:


Neml/18 - Nihayet karınca vâdisine geldikleri zaman, bir karınca: "Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!" dedi.
Neml/19 - (Süleyman) onun sözüne gülümseyerek dedi ki: "Ey Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme getir. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat."
.....................................................................................................................................................................................................................................
YAHUDİ ORJİNAL MASALDAKİ İLK VERSİYON

Bu olayın bir (Yahudi) versiyonunda Süleyman atını bazı karıncaları ezmemek için durdurur.(Neml 18'in kökeni)
Daha sonra Süleyman Sebe Kraliçesi'ne (İslam'da adı Belkıs) der ki: ''Tanrı için karıncalar da en az insanlar kadar değerlidir.Çünkü gerçekte Tanrı göklerden baktığında insan da karıncayla aynı boyda,aynı küçüklükte görünür''
İkinci versiyonda konu biraz farklıdır.
......................................................................................................................................................................................................................................

İKİNCİ VERSİYON

Süleyman'ın sadece o emrettiğinde uçan bir halısı vardır.Bir gün keyifli bir şekilde göklerdeyken ve kendi kendine :
'' Ben Dünya'nın en büyük kralıyım, göklerde uçabiliyorum,tüm yaratılanların dilini biliyorum hatta bu yükseklikten bile onları duyabilirim '' derken bir ses duyar.


Ses :''Kral Süleyman o kadar da büyük değil.'' der

Süleyman aşağıya(dünyaya) bakar ve bunu diyenin karınca olduğunu görür.Uçan halıya durmasını ve yeryüzüne inmesini emreder. Süleyman küçük karıncayı bulur ve yere eğilerek onu parmağına alır.

Süleyman Karıncayla göz göze gelerek :
''Sen toprağın küçük bir yaratığısın, senin bana dediğini duydum,şimdi söyle kimmiş benden büyük olan?''

Karıncacık :''ben senden büyüğüm'' der.

''Bunu nasıl söylersin'' diye karşılık verir Süleyman

''Öyleyim '' der karınca

''Ne? Nasıl?'' diye tekrar sorar Süleyman.

Karınca cevap verir:
''Senden büyüğüm çünkü, Dünya'nın en büyük kralı beni duyunca durdu , (halısıyla) uçuyorken ben konuştuğum için yeryüzüne indi, benim önümde eğildi, beni parmağına aldı ve onunla aynı boya geldik(parmağına aldığı için) ve bana benim cevaplayabileceğim, kendisinin cevaplayamacağı bir soru sordu''.(nasıl benden büyük oluyorsun sorusu kastediliyor)

Not: Anlamayanlar için Kral'dan kastı Süleyman)


Süleyman bunları onaylar ve güler.
(Neml 19'un kökeni)


( Yalnız farkedeceğiniz üzere kulaktan dolma olduğu veya yanlış yunluş alındığı için öyküler karışmış verdiğimiz ilk versiyona bakarsanız ordaki ezme olayıyla burdaki gülme olayı bir araya getirilip karıncanın konuşma kısmı da burdan alınıp yeni bir hikaye oluşturulmuş.).


Öykünün sonunda Süleyman bir karıncadan da bir şeyler öğrenilebileceğini ve sandığı kadar büyük olmadığını anlamıştır.
........................................................................................................


Gördüğünüz gibi bu Kuran öyküsü de Yahudi Ana Kaynakları'na bile değil masallarına dayanmaktadır.Tanah'tan alınmış olsa içim yanmayacak ama bildiğiniz halk hikayesi,fablvari,masalvari garip bir öykü.
(Kurt sütüyle büyüyen Türk efsanevi kahramanları gibi.)


..............................................................................................................................................................................................................
Kaynak
''Solomon and The Ant and The other Jewish Folktales ''

Kitap Yazarları:
''Sheldon Oberman ve Peninnah Schram''''

NOT: ÇEVİRİLER VE YAZI BANA AİTTİR PAYLAŞIRKEN KAYNAK GÖSTERİNİZ.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir