KURAN'IN MUSA KARŞITI ŞEYTAN ÜÇGENİ VE GERÇEK ŞEYTAN ÜÇGENİ

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

KURAN'IN MUSA KARŞITI ŞEYTAN ÜÇGENİ VE GERÇEK ŞEYTAN ÜÇGENİ

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Prş Ara 22, 2016 8:50 am

Kuran'da Musa'ya başkaldıran 3 kişiden söz edilir. bunlardan biri Firavun'un üst duzey görevlisi Haman diğeri Musa'nın dönemindeki ünlü Firavun ve son olarak diğeri de, Tevrat'ta Korah diye geçen zengin olan ve taraftarlarıyla birlikte yerin dibine gömülen Kuran'daki adıyla Karun. Bu 3'lünün geçtiği Kuran ayetlerine bakalım:

Ankebut Suresi 39. Ayet: Karun'u, Firavun'u ve Hâmân'ı da (helak ettik). Andolsun ki, Musa onlara apaçık deliller getirmişti de onlar yeryüzünde büyüklük taslamışlardı. Halbuki (azabımızı aşıp ) geçebilecek değillerdi.

Mümin Suresi 24. Ayet: Firavun'a, Hâmân'a ve Karun'a da onlar: "Bu bir sihirbaz, bir yalancıdır" dediler.

Şimdi insan düşünmeden edemiyor neden bu 3'lü? Neden bu 3'lü beraber anılıyor , hadi Haman ile Firavun'u anlıyoruz Mısır'ın 2 Musa karşıtı figürü olarak tasvir ediliyor Kuran'da ve aralarında yakın ilişki var Mısır'da ama Karun İsrailoğulları'ndan .
Peki madem Karun alındı Samiri niye alınmadı o da israiloğulları'yla Mısır'dan çıkmış daha sonra Musa'ya karşı çıkmış ve altın buzağı yapmıştı. Neden özellikle bu 3'lü?


Biliyorsunuz ben böyle şeylerin altını oymayı çok severim. Mutlaka bu 3'lünün birlikte anılmasının mantıklı bir gerekçesi olmalı .
Öncelikle iz takibime Muhammed'in veya Kuran yazarlarının en çok örnek aldığı toplumdan başladım dini geleneği en köklü olan Yahudiler'den. Acaba dedim Yahudiler'de böyle bir üçlü isyancı grup var mı? Musa'ya karşı birlikte direnen 3 isyancı kişi aradım ve buldum. Bunlardan biri Kuran'ın dediği gibi Karun diğer 2'si ise biraz garip..çünkü Kuran terminolojisne yabancı kimseler,önce o diğer 3'lünün geçtiği Tevrat ayetlerine bakalım ve bu 3'lüyü görelim:
Tevrat / Çölde Sayım Bölüm 16/ Ayet 23-24 : 23-24 RAB Musa’ya, “Topluluğa söyle, ''Korah’ın(Karun), Datan’ın, Aviram’ın '' çadırlarından uzaklaşsınlar” dedi.


Tevrat Çölde Sayım Bölüm 16/ Ayet 1-2 : Levi oğlu Kehat oğlu Yishar oğlu ''Korah'', Ruben soyundan Eliavoğulları’ndan ''Datan'', ''Aviram'' ve Pelet oğlu On toplulukça seçilen, tanınmış iki yüz elli İsrailli önderle birlikte Musa’ya başkaldırdı.

Tevrat Çölde Sayım Bölüm 16/ Ayet 27: Bunun üzerine topluluk ''Korah, Datan ve Aviram’ın'' çadırlarından uzaklaştı. Datan’la Aviram çıkıp karıları, küçük büyük çocuklarıyla birlikte çadırlarının önünde durdular.

Ayrıca Yahudi olmayan Apokrif(kullanım dışı) Hristiyan kaynaklarından örneğin Yakup İncili'nde de bu 3'lü (Korah,Datan,Aviram) beraber anılıyor.

Bu ayetleri uzatabiliriz ama konuyu gereksiz uzatmak olur, ben burda farklı bir sonuca varmak istiyorum. Öncelikle Kuran'daki Haman'ın Yahudi Kutsal Kitabı TaNaH'ın Ester kitabındaki Haman ile karıştırıldığını ve aslında Haman'ın Mısır'la ve Firavun'la alakası olmadığını başka bir konuda anlatmak üzere dipnot bilgisi olarak verelim.


Yani Haman ile Firavun'un beraber geçmesi Muhammed veya Kuran yazarları için gayet doğal çünkü Firavun'un yardımcı bir görevlisi ve Kuran'daki öyküye göre de Haman kule yapımında çalışıyor. Üst düzey biri.


Asıl sorun Haman değil .Asıl sorun Yahudi Kutsal Kitabı TaNaH'TA sık sık Korah(Karun), Datan ve Aviram olarak geçen bu 3'lü neden Kuran'da Karun(Korah), Haman ve firavun diye geçiyor? Firavun'un TaNaH'taki hikayeye göre bu 3'lüde işi yok, e Firavun'u sokan Kuran yazarları yardımcısı Haman'ı da almak zorunda kalmış haliyle. O zaman biz Haman'dan önce Firavun'un hikayeye dahilinin Kuran'a neden yapıldığına bakmalıyız.


Kuran'a girmiş birçok yabancı kelime olduğunu duymuşsunuzdur veya duymamışsanız bir araştırmanızı öneririm.İşte Yahudi Kutsal Kitabı'nın Yunanca'ya tercüme edilmiş Septuagint denilen versiyonunda bu Musa'ya isyan eden yukarıda ayetlerini verdiğimiz Türkçe'ye Aviram diye geçen kişi Yunanca versiyona Aviron diye çevrilmiş.Aslında orjinali Abiram ama Yunanca metne Abiron diye modifiye edilip yazılmış ve Yunanca'da ''b'' harfi ''v' 'diye okunuyormuş.Yani Yunanca tercümedeki hikayede kelime(Abiron) Aviron diye okunuyor.

Muhammed'in bu Grekçe tercümeye daha tanıdık olduğunu düşünüyorum. Kuran'da Firavun'un aşağı yukarı okunuşu: “Fir’avn”
Grekçe tercümede Tevrat'ta asıl yer alan isyancının ismi: Aviron


Benzerliği gördük şimdi biraz zihninizi zorlamanızı istiyorum.Kuran yazarları veya Muhammed Musa'yı kabul etmeyen bir Firavun ve Haman hikayesini zaten daha önce yazdılar veya anlattılar ve birden kulaktan duyma veya başka şekilde karşılarına Aviron diye bir isim çıktı.

TaNaH metninden, Yunanca tercümeden gelen kulaktan dolma veya başka şekilde böyle bir isme rast geldiler. Muhammed bu durumda ne yapar?Bu kişiyi de aslında tanımıyorsunuz siz ne yapardınız?Şahsen ben bu ismin, kelime benzerliği olarak en yakını olan,tanıdığım bildiğim bir karaktere verilen yabancı bir isim olduğunu düşünürdüm benim bildiğim karakter Musa'ya karşıt olarak ''Firavun''' ise okunuşu ona çok benzer olan ''Aviron'' isminin ona ait olduğuna kanaat getirmem gayet doğal olurdu.Ve bence de bu oldu.


Şimdi son aşamada Karun'u biliyorum Firavun'u da şimdi ben koydum Muhammed olarak, Datan'ı ise hala bilmiyorum siz olsanız ne yapardınız?Ben olsam bu Datan isminin de benim bildiğim karakterlerden birine ait olduğunu ve daha önce Aviron'u kafamda Firavun yaptığım için ona yakın biri olduğunu düşünürdüm,e ben daha önce insanlara Firavun'a yakın olan kişinin Haman olduğunu söyledim.Hikayelerini anlattım veya duyurdum. Haman ismi de Datan'a az biraz benziyor ve bilmediğim için el mahkum onu en yakın bildiğim isim olan Haman'ın başka dildeki adı olduğunu düşünebilirim. Bence şah mat ve bir yanlış okumayı-alıntıyı daha keşfettik.


Özetle yıllarca Yahudi ve Hristiyanlarca birlikte anılmış 3 isyancı olan Korah(Karun), Datan ve Aviram(Yunanca TaNah: Abiron -Okunuşu: Aviron) Kuran'da Karun,Firavun ve Haman olarak geçiyor. Biz bunu çözmek istediğimizde Yunanca tercüme ve Firavun-Haman yakınlığının daha önce Kur'anda vurgulanmasından yola çıkarak Muhammed'in veya Kuran yazarları'nın bu üçlüyü kasıtlı olarak bilgisizlikten ve el mahkum şekilde bu şekilde oluşturduğunu buluyoruz.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir