Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt Oca 14, 2017 11:56 am

Allah\Muhammed Kur'an'da müslüman olmayanlar için cehennem azabını anlatırken bir çok ayette demirden söz eder (sözkonusu 6 ayet en altta). Cehennemde boyunlarına geçirilmesi için demir halkalar hazırlanmış ve demir kamçı ve demir topuzlar ile müslüman olmayanların sırtlarına vurulacaktır. Korkutmanın boyutlarını artırmak için Muhammed cehennem tarifinde, cehennem ateşinin dünyadaki ateşe göre bazen 70 kat, bazen 69 kat daha fazla sıcak olacağını söylemiştir.

Hz Muhammed: "Yaktığınız ateş var ya, bu cehennem ateşinin yetmiş cüzünden bir cüzdür" buyurduğunda (yanındakiler): "Bu ateş vallahi cezalandırmaya yeterliydi" dediler.

Aleyhissalatü vesselam: "Cehennem ateşi öbürüne altmış dokuz kat üstün kılındı. Herbir kat'ın harareti bunun mislindedir."
(Buhari, Bed'ü'l-Halk 10; Müslim, Cennet 29; Muvatta 1; Tirmizi, Cehennem 7)

Allah\Muhammed'in iddiasına baktığımızda;
1) İnsanların boynuna demir halkalar geçirilecek.
2) Zebaniler ellerinde demir topuzlar ile gayri müslümlerin sırtlarını kamçılayacaklar.
3) Cehennem ateşi dünya ateşinden 69 kat - 70 kat daha sıcaktır.

Muhammed "Yaktığınız ateş var ya, bu cehennem ateşinin 70 cüzünden bir cüzdür" dediğine göre, cehennem ateşinin en az 70,000 derece olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğimiz bilimsel gerçek ise demirin erime noktasının 1538 derece olduğudur. Sıcaklık demire 1538 dereceden fazla etkidiğinde, demir elementine sahip materyaller katı halden sıvı hale geçerler.

✔ Demir erime sıcaklığı 1538 derece.
✔ Demir kaynama noktası 2740 derece.
Titanyum erime sıcaklığı 1668 derece.
Ösenitik paslanmaz çelik erime noktası 1450 derece.

https://www.youtube.com/watch?v=yfx2iiiaT38

Görüldüğü üzre, 1538 derecede eriyen demiri, 69 kat veya 70 kat daha fazla sıcaklığa maruz tutunca, demir kamçının halen demir kamçı olarak Zebanilerin ellerinde kamçı ve topuz şeklinde kalması olanaksızdır. 70,000 derece sıcaklıkta erimeyen bir element demir değildir. Titanyum'un bile erime sıcaklığı 1668 derecedir ki, o da Cehennemin 70,000 derece sıcaklığında kamçı ve topuz biçiminde varlığını koruyamaz. Demirin kaynama noktası 2,740 derece'den sonra 70,000 derece sıcaklığa varmak için 67,260 derece sıcaklık farkı kalıyor ki düşünün artık! Anlaşıldığı üzre Allah\Muhammed'in müslüman olmayanları korkutmak için uydurduğu ayetler, bulunduğu ortamdaki arabi insanların cehalet seviyelerine göre yazılmıştır sözkonusu ayetler;

İnsan 4: Biz, kafirler için zincirler, demir halkalar ve alevli bir ateş hazırladık.
Mümin 72: Onlar boyunlarında demir halkalar ve zincirler olduğu halde kaynar suda sürüklenecekler, sonra ateşte yakılacaklardır.

Hac 19: Hasım taraflar Rableri hakkında tartışmaya girişmişlerdir. Bunlardan inkar edenler için ateşten giysiler biçilmiştir. Başlarının üstünden de kaynar su dökülecektir.

Hac 20-21-22: Onunla, karınlarının içindekiler ve derileri eritilir ve onlara demirden topuzlar vardır. Her ne zaman cehennemin o ızdırabından çıkmak isteseler, oraya geri döndürülürler ve onlara tadın yangın azabını denilir.

bir_akil_insan
Mesajlar: 39
Kayıt: Prş May 05, 2016 2:19 am
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen bir_akil_insan » Cmt Oca 14, 2017 9:28 pm

Bu tür zırvaları gerçekliklerle yorumlamak çok doğru değil; çünkü buna inananlar için şunu söylemek hem geçerli hem de kolaydır:
- cehennem ateşi yalnız günahkarlar için yakıcıdır
- cehennemi yaratan allah, ateşin günahkarlar dışındakilere ilişmemesini de sağlar vb

Sorun, zaten hiçbir gerçekliği olmayan bir alternatif evrenin koşullarını dünya koşullarına göre yorumluyor olmakta. Alternatif evrenler, fantastik veya bilim kurgu çizgi romanların vazgeçilmez unsurlarıdır. Burada kendi kurallarına sahip, çoğunlukla gerçek evrenden evrilmiş evrenlerde geçen kurgular anlatılır. Hiç kimse süperman'ın uzayda nasıl uçtuğunu, nasıl güçlü bir düşmana inanılmaz güçlü yumruk atıp da, oluşabilecek sııcaklıkla etraftaki her şeyi buharlaştırmadığını sorgulamaz. çünkü orası alternatif evrendir; kuralları, kurguya uydurulmuştur.

Cennet, cehennem gibi dübür ezgileri de kendi alternatif evrenlerine sahiptir. Bu yüzden bunları dünya koşullarına göre sorgulamak doğru değildir. Fakat evrenler üstü bir varlık işin içine girdiğinde, o zaman o sorgulanabilir. Yani: her şeyi bilen tanrı, nasıl şeytanın ademi yoldan çıkaracağını bilemedi diye sorgulanabilir. Ya da her şeye kadir, ol deyip olduran tanrı, nasıl da zamana bağlı olarak alem yaratmaktadır vb gibi. Çünkü tanrı için sözde hiçbir kural ve koşul yoktur. Fakat masallar, diğer değişkenler ne olursa olsun, söz konusu tanrıyı koşullara ve kurallara bağlı anlatmaktadır.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Pzr Oca 15, 2017 11:50 pm

Cehennem sıcaklığı hesabı, demirin erime sıcaklığı 1538 santigrat derecesi ile "cehennem ateşi dünya ateşinden 69 kat daha sıcaktır" çarpımı sonucundan elde edilebileceği gibi (1538 X 69 = 106,122 santigrat derece), "yaktığınız ateş var ya, bu cehennem ateşinin 70 cüzünden bir cüzüdür" ifadesindeki, 70 rakamı nispet alınarak, demirin erime sıcaklığı 1538 santigrat derece çarpımından da elde edilebilir. Yani Muhammed'in 2 farklı öneri ifadesi var, 2 farklı doğru sanısı var. Peki Muhammedin cehennem sıcaklığıyla ilgili söylediği iki farklı sıcaklık çarpım değerinden hangisi doğru?

1538 X 69 = 106,122 santigrat derece mi?
1538 X 70 = 107,660 santigrat derece mi?

Anlaşılan o ki müslümanlar için orantısal tarif pek önemsenmiyor. İslami açıdan 7 tabaka cehennemin birinci en hafif tabakasında müslümanlardan bir kısmı yanıp, günahlarından temizlenecekler. Öyle bir ateş ki yakıtı insanlarla taştır (bakara 24) denilen ateşte ise, yedinci en şiddetli ateşi olup derisi yenilerek azabı tekrarlanan ateistler girecek. Muhammed zamanında bilinen en sert katı maddeler demir, kaya ve taşlar olduğu için ayet ve hadislerde çok geçmiştir. Bunların 1538 derece sıcaklıktan sonra eriyip erimeyeceği düşünülmemiş, caydırı misallerde kullanılmıştır. Örneğin bir hadis; "Cehennemin dibi çok derindir, oraya bir taş atılacak olsa, taş cehennemin dibine varıncaya kadar yetmiş yıl geçer" der. Oraya varıncaya kadar atılan o taş, 70 yıl cehennem koşullarında halen taş mı kalır düşünülmemiştir.

Kullanıcı avatarı
Cercis Hz Circis
Mesajlar: 11
Kayıt: Cum Oca 06, 2017 10:44 pm
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen Cercis Hz Circis » Prş Oca 26, 2017 9:13 pm

İslam dünyası ekonomilerinde metal sanayinin dışa - batıya bağımlı olmasının sebebi, kuran'daki yanlış bilgilerin müslüman halkların beyinlerini ele geçirmesi olabilir. Muhammed diyorki; Size gelen iyilik Allah'tan, kötülük kendinizdendir. Aynısı RTE'de var bunun. Batı siyaseti Türkiye için yararlı yatırımlar yapar, yabancı yatırımcıyı TC'ye çekerek kâr yaptırırsa iyidir, hasdır ama AKP'ye haraç, vergi gibi dolaylı veya dolaysız tahsilatlardan kazanç sağlatmıyorsa, yabancılar kötüdür ve Türkiye için dış mihrak olarak telafuz edilirler o esnada.

Kullanıcı avatarı
Shutur Nahundi
Mesajlar: 27
Kayıt: Pzt Ağu 15, 2016 2:06 am
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen Shutur Nahundi » Prş Oca 26, 2017 10:59 pm

İnsanlar muhammed'e inanmıyor diye muhammedin tanrısı allah onları ateşe sokacak ve derilerinin her yanışında, azabı tatmaları için baska derilerle değiştirecek. Deri hakkında kuran'da spesifik bilgi verilmemiştir. Derinin ne kadar derinliği veya post olarak kastedilen deri mi değiştirilecek özellik belirtilmemiştir. Muhammed'in değişecek dediği deri bilgisi, derinin yüzeysel katmanı epidermis için geçerli olabilirse acı az duyulacak demektir. Derinin en alt tabakası hypodermis yanarken ise hissedilebileceğimiz acı daha fazla olacaktır muhtemelen çünkü orada yaşayan canlı liposit hücreleri var ve onlar ölürken acı çekmemiz gerekiyor. Vücut kimyasının duyarlık gösteren hisleri, liposit hücreleri orada aktifler. Yüzey derisi epidermis post yanarak ölmüşken, liposit hücreleri ölmemiştir hâlâ ve daha ölüm sırasında bekleyen Kolajen lifleri ve Elastin lifler var. Yani epidermis'den sonra ölmeyi bekleyen ve ölürken hislerimize acı verecek, bize ızdırap çektirecek fiilimsi şeyler var oğlu var.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Mesajlar: 43
Kayıt: Cmt Ara 19, 2015 5:22 am
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Demir'in erime sıcaklığını Allah-Muhammed bilmiyor.

Mesajgönderen Aslanbek » Cum Oca 27, 2017 12:45 pm

Merhabalar. Şöyle bir şey de var:

https://www.quora.com/What-is-the-effec ... ting-point

Referans yazıya gerek yoktu aslında... Basit fizik gerçeği. Basınç arttıkça metallerin erime sıcaklığı yükselir. Metal mühendislerinin de eski çağlardan beri bildiği bir gerçek bu tabii. Bilmek için peygamber olmaya gerek yok.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir