1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Cmt Oca 28, 2017 3:28 am
gönderen Unconsciouss
Peygamber olup olmadiklari bir yana, bu insanlarin yasamis olma ihtimalleri nedir?
Mesela, Muhammed'in yasadigina dair Islam kaynaklari disinda herhangi bir kaynak var midir? Biraz arastirma yaptiktan sonra bulabildigim tek Islam disi kaynak 7. yuzyilda yasamis olan tarihci Bagratunis piskoposu Sebeos’un "Herakleios'un tarihi" adlı yapitinda soyle geciyor.

"İbrahim’in oğlunu tartışmalıyım: Hür bir kadından doğmuş olanı değil, fakat hizmetçi bir kızdan doğmuş olanı. Ki kendisi hakkında kutsal metinde şöyle beyan edilir: Onun elleri herkeste olacak, herkesin eli onda olacak (O herkese, herkes de ona karşı çıkacak). Bütün kabileleri temsilen on iki kişi Edessa şehrinde toplandı. İran askerlerinin şehri barış içinde terk ettiklerini gördüklerinde, surların kapılarını kapattılar ve tahkim ettiler. Roma lordluğunun kuvvetlerinin girmesini reddettiler. Böylece Roma imparatoru Heraclius, kuşatma emri verdi. Yahudiler direnemeyeceklerini anladıklarında, barış yapma sözü verdiler. Şehrin kapılarını açarak ondan önce gittiler ve böylece Heraclius gitmelerine ve kendi yerlerinde kalmalarına izin verdi. Böylece ayrıldılar ve İsmail oğullarına, Taçkastan çölüne doğru yola çıktılar. Yahudiler yardımlarını istedi ve Eski Ahit aracılığıyla ilişki kurdular. Yakın ilişkileri olduğunu kabul etmelerine rağmen, farklılıklarından ötürü bir mutabakata varmaları mümkün olmadı zira birbirlerinden dinen ayrıydılar. Bu zaman diliminde onlardan belli bir kişi, İsmail oğullarından Muhammed adlı şahıs, temayüz etti. Hakikatin yolunun bir vaazı, onlara göre Allahın emriyle, onlara vahyedildi. Özellikle Musevi tarihi hakkında bilgili olduğu için Muhammed onlara İbrahim’in tanrısını öğretti. Emir yukarıdan geldiği için, hepsinin bir araya gelmesini ve imanda birleşmelerini emretti. Boş şeyleri yüceltmeyi terk ederek yaşayan Tanrıya yüzlerini döndüler ki ataları olan İbrahime de gözükmüştü. Muhammed leş yememe, şarap içmeme, yalan konuşmama ve zina etmemekle ilgili kanunlar vaz etti. Şöyle dedi: ‘Allah bu ülkeyi İbrahim’e ve onun oğullarına ebediyen vaad etti. Ve vaad edilmiş olan, Allah İsraili sevdiğinde yerine geldi. Şimdi, fakat, sizler İbrahimin oğullarısınız ve şimdi Allah İbrahime ve onun oğluna vaad ettiğini sizinle gerçekleştirecek. Sadece İbrahimin tanrısını sevin ve Allahın babanız İbrahime verdiği ülkeyi alın. Allah sizinle beraber olduğu için, kimse size karşı savaşta direnemez."
Buyurun beraber arastiralim. Tesekkurler.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Cmt Oca 28, 2017 2:33 pm
gönderen Tumagü İskicap
Unconsciouss, kişilerin varlığına teşkil belge aramaya kalkarsan Heraclius'u da bulamazsın. Gerçi Herakleios bir kral, Muhammed'in çağdaşı ve Doğu Roma imparatoru olarak savaşlara katıldığı için onun hakkında bulabilirsin ama arap dünyası, Muhammed'den önce kabile hayatı yaşadıkları için tarihi kayıt tutmayı önemsememişler. Diğer peygamberler için de geçerli bu. Dolayısıyla Muhammed hakkında tarihçi dökümanı bulamaman normal. Çünkü yok.

Ama Muhammed'in mektupları, muhammed'in suikast cinayetleri ve katıldığı savaşlar var. Müslümanlar Muhammed’in bizzat katıldığı savaşa gazve (غزوة), Muhammed'in bizzat katılmadığı savaşa seriyye (سریه) demişler. Muhammed 27 tane gazve savaşı, 9 tane seriyye savaşı gerçekleştirmiştir. Bunlara bakmakla da sonuç çıkarmak mümkündür. Muhammed hakkında tarihçi yazması olarak, tarihsel belgesinin olmaması, Muhammed'in yaşamadığı anlamına gelmemeli. Araplarda tarihçi katipler bile Muhammed'in kurduğu islam devleti ile işbaşı yapmaları olayın vahametini açıklamak için ipucu olmaktadır.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 29, 2017 12:38 pm
gönderen Mudiban Çivitgorz
Bence çoğu yaşadı ama peygamber olarak değil, siyasi lider olarak yaşadılar. Özellikle Muḥammad ibn AbdAllah mutlaka yaşadı ve siyasi amaçlarını gerçekleştirmek için islamı kurdu. Muhammed'in babası Abdullah erken ölünce, Muhammed'in amcası Ebu Talip, Kureyş Beni Haşim kabilesinin yeni lideri oldu. Muhammed'in asıl amacı, kendisinin hakkı olduğunu düşündüğü, Kureyş Beni Haşim kabilesinin liderliğini geri almak ve dedesinin dedesi Kusay bin Kilab'dan beri gelen babadan oğula geçen kabile reisliğini sürdürmekti. Muhammed'in babası Abdullah bin Abdulmuttalib erken ölmeseydi Kureyş'in lideri doğal olarak Muhammed olacaktı zaten ama Kilab kabilesinden itibaren babadan oğula geçen gelenek Abdullah bin Abdulmuttalib'in erken ölümüyle bozularak abi'den kardeşe geçmişti. İslam dini bu kabile tüzüğünü tekrardan yerine oturtmak için Muhammed'in hırsıyla kuruldu. Muhammed, amcası Ebu Talip'i bu kabile tüzüğünü ihlal ettiği için hiç sevmemiştir ama Ebu Talip hep korumuştur Muhammed'i. Bu da akıllara soru işareti getiriyor? Ebu Talip inanmadığı halde Muhammedi niye koruyordu?

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Çrş Oca 23, 2019 5:29 am
gönderen Prismegistus
İslami dokümanlar geriye dönük yazılmış yani Muhammed öldükten 220 yıl sonra muhammedin hadisleri ve ayetleri kitaplaşmış, ama İslami argümanlar İslam öncesi bölge kültürlerinde vardı. Muhammed okur-yazar biri olsaydı, Muhammede sen bunları mitos öykülerden kopyalıyorsun suçlaması yönelteceklerdi ama kuranı yazanlar bu ayrıntıyı, problem yaratmayacak şekilde mühammedin ümmi cahil olduğunu açıklayarak baştan halletmişler.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Cum Eki 11, 2019 1:49 am
gönderen Engse Hohol
https://www.youtube.com/watch?v=br8d4ETfpVg

hangi muhammed? emevilerin ve abbasilerin muhammed'i aynı insan karakteri mi? muhammed, medine halkının kullandığı bir siyasi kavram idi ve sadece medine ayetlerinde muhammed ismi geçiyor olmasının nedeni bu olmalı. 1nc arap kralına muhammed ünvanı verilmiş olabilir. mekki ayetleri arap halkına ve çevresine yaymaya çalışan kişi ile bu medine'deki 1nc arap kralının muhammed'i aynı kişi olmadığını düşünüyorum. Mekke ve Medine ayetleri arasındaki içerik ve üslüp zıtlığının nedeni bu sebepten ötürü.

birey muhammed hiç yaşamadı, islam dininin mucidi hz ömer ve despot arkadaşları dır, islamı paketleyen muhammed değil. arabistan'ın eski coğrafi konumuyla muhtemel ki petra'da ki araplar, aristoteles den alıntı yaparak kendilerine yeni bir insani karakter bulmuşlar ve aristoteles'i kendilerine uyarlayarak muhammed karakterini aristoteles den üretmişler, yazılan öğretiler yine aristoteles den gelen bilgilerle yahudilik musevilik başta olmak üzere birçok inancı harmanlayarak islamı ortaya koymuşlar ve sonra yazılan hadisleri bu bilgilere ve muhammed karakterine uyarlayıp yazılan söylence asıllı rivayetlerin takip edilememesi sayesinde islamı pekiştirmişler.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Pzt Eki 21, 2019 12:46 pm
gönderen Cryst
İsa ve diğerleri konusunda emin değilim ama Muhammed kesinlikle yaşamıştır. Yaşamamış olsa kuranda bu kadar şahsi ayet olmaması gerekirdi.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Sal Eki 22, 2019 8:35 am
gönderen Arayis
Sayin Cryst,

Keske bir isim kullansaydiniz. Harfler biraz zor oluyor. Neyse. Yukaridaki ifadenize bir olcude katilmaktayim. Musa'nin yada diger peygamberlerin yasadigindan emin degilim. Fakat isa ve Muhammed'in yasamis kisiler oldugunu dusunuyorum. Bu arada biraz daha acar misiniz, sahsi ayetler kismini?

Tesekkurler

Cryst yazdı:İsa ve diğerleri konusunda emin değilim ama Muhammed kesinlikle yaşamıştır. Yaşamamış olsa kuranda bu kadar şahsi ayet olmaması gerekirdi.

Re: Muhammed veya diger peygamberlerin yasamis olma ihtimali

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 30, 2019 11:56 pm
gönderen hector
Arayis yazdı:Sayin Cryst,

Keske bir isim kullansaydiniz. Harfler biraz zor oluyor. Neyse. Yukaridaki ifadenize bir olcude katilmaktayim. Musa'nin yada diger peygamberlerin yasadigindan emin degilim. Fakat isa ve Muhammed'in yasamis kisiler oldugunu dusunuyorum. Bu arada biraz daha acar misiniz, sahsi ayetler kismini?

Tesekkurler

Cryst yazdı:İsa ve diğerleri konusunda emin değilim ama Muhammed kesinlikle yaşamıştır. Yaşamamış olsa kuranda bu kadar şahsi ayet olmaması gerekirdi.

Sayin Arayis

Onlarca şahsi ayet var. Ama sadece 1 tane vermek bile yeterli bence. Buyurunuz.

Azhap 50

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer mü'minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber'e bağışlayan, Peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü'min kadını da (sana helal kıldık.) Mü'minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.