YASA'NIN TEKRARI 18:15'TEKİ PEYGAMBER MUHAMMED YA DA İSA MI?

Hıristiyanlıktan neopaganizme kadar çok çeşitli konularda tartışmalar.
Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

YASA'NIN TEKRARI 18:15'TEKİ PEYGAMBER MUHAMMED YA DA İSA MI?

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr Eki 09, 2016 2:21 pm

Resim

GİRİŞ


Tevrat'ın(Torah'ın) Yasa'nın Tekrarı kitabı 18. bölüm 15. ayeti şöyle der:

15/ ''Tanrı'nız Rab size aranızdan kendi kardeşlerinizden benim gibi bir peygamber çıkaracak. Onu dinleyin.''

İnsanlara gerçeği göstermek ve bazen mitin ardındaki perdeyi kaldırmak ve inançlarına meydan okumak rüzgarı kovalamaya çalışmak gibidir. İşte biz burda,bu sayfada bunu deniyoruz. Öyle ki Tanrılar'ının ve peygamberlerinin belki de Mesihler'inin tarihin merkezinde olmadığını insanlara gösterebilelim.İşte bu ayet bu hedefle incelenecektir.

Bu ayette ,Musa , halkı İsrail'e,Tanrı'nın aralarından bir peygamber çıkaracağını ve çıkacak olan peygamberi İsrailoğulları'nın dinlemesi gerektiğini söylemektedir.

İşte bu ayette kastedilen peygamber için, Hristiyanlar, ''Nasıralı İsa Mesih'ten'' Müslümanlar , ''Muhammed bin Abdullah'tan''bahsedildiğini öne sürerler. Onlara göre bu kendi inançlarını doğrulayan bir ön bildiridir .Peki gerçekten de öyle midir?

Sadece Tevrat metni için değil herhangi bir kitabın,herhangi bir metnin ne demek istediğini anlamak için yapmamız gereken en önemli şey nedir? Tabii ki, ''bağlam'' veya İngilizce ''context'' dediğimiz metnin konusudur.Yani kısaca bu ayette gerçekte kimden bahsettiğini anlamak istiyorsak,metnin ilgili kitabının ve bölümünün konusunu bilmemiz gerekir.
YASA'NIN TEKRARI 18. BÖLÜMÜNÜN KONUSU


Yasa'nın Tekrarı Kitabı'nın önceki ve sonraki birçok bölümünün konusu gibi bu bölümün ve bu ayetin konusu da ''Mısır'dan çıkan İsrailoğulları'nın vaat edilmiş Kenan topraklarına girecekleri zaman'' yapmaları ve yapmamaları gerekenler, bu emirleri dikkate aldıklarında veya almadıklarında başlarına gelecek olan olaylar ve o diyara girdikleri zaman onlara vaat edilen ön bildirilerdir. Yani, bu bölümde vaat edilen her şey, İsrailoğulları vaat edilmiş topraklara girecekleri zaman gerçekleşecektir.

Bunu aynı bölüm olan 18: Bölümün 14. ayetinde,yani iddia ayetinin bir önceki ayetinde görüyoruz:

14 / '' Ülkelerini alacağınız uluslar büyücülerin , falcıların öğüdüne kulak verirler. Tanrınız Rab buna izin vermiyor.''


İşte bundan çıkarılacak şudur ki yapılan bu vaat ,bu peygamberlik vaadi,Musa'dan yaklaşık 14 asır sonra yaşadığı iddia edilen İsa'ya veya Musa'dan yaklaşık 19 asır sonra yaşadığı iddia edilen Muhammed'e yönelik değil,yakın geleceğe,o halkın veya kuşağın kendisine ya da onların kuşağından kimselere yapılmıştır.

Gerçekten de İsrailoğulları vaat edilmiş topraklara girdiğinde Tevrat'a göre Tanrı onlara ''kendi kardeşleri arasından'' bir peygamber çıkarmış ve gerçekten de Yasa'nın Tekrarı 18:15'te dendiği gibi İsrailoğulları bu peygamberi dinlemişlerdir.
( Bkz: '' Onu dinleyin.'' )


Peki kimdir bu peygamber ve önder?Bunu yine Yasa'nın Tekrarı kitabında,hiç farklı bir kitaba geçmeden dahi gösterebiliyoruz. Yasa'nın Tekrarı 34. bölüm 9. ayetine bakıyoruz:

'' Nun oğlu Yeşu, bilgelik ruhuyla doluydu. Çünkü Musa ellerini onun üzerine koymuştu, ' İsrailliler onu dinliyor' ve Rab'bin verdikleri buyruklar uyarınca davranıyorlardı.''


Görüldüğü üzere Musa,Yahudi halkına,vaat edilmiş topraklarda peygamberlik etmesi için kendisinden sonra Yeşu'yu kutsamıştı. Çünkü daha önce yaşadıkları bir olaydan sonra Musa ve Harun vaat edilmiş topraklara girmeme cezası almıştı ve bunun yerine Musa peygamberlik için Tanrı'nın emri ve izniyle Yeşu'yu görevlendirdi.

Yukarıdaki ayette geçen ''İsrailliler onu dinliyor'' ifadesinin 18:15'te yer alan ''onu dinleyin'' ifadesiyle uyumuna ayrıca dikkat ediniz İşte tam da bu yüzden Yasa'nın Tekrarı 18:15'teki peygamberlik vaadi,İsrailoğulları'nın Efrayim kabilesinden Nun oğlu Yeşu'da gerçekleşmiş ve Yeşu vaat edilmiş topraklarda halka peygamberlik ve liderlik etmiştir. Yeşu'nun liderliğini Yahudi Kutsal Kitabı'nın 6. kitabı olan ''Yeşu'' kitabında detaylı olarak görebiliyoruz.


SONUÇ


Sonuç olarak kısaca bu ayette bahsedilen peygamber ''vaat edilmiş diyara '' girmek üzere olan İsrailoğulları'na yapılmış ve yakın gelecekte gerçekleşecek ve gerçekleşmiş olan bir vaattir ve aynı kitabın 34. bölüm 9. ayetinde gördüğümüz üzere Nun Oğlu Yeşu'da bu vaat gerçekleşmiştir. Ne Müslümanlar'ın iddiası gibi Muhammed'den ne de Hristiyanlar'ın iddiası gibi İsa'dan bahsedilmektedir. Efsanenin kaynağı elbette ki kendi inancına daha önce referans verdiği başka kaynaklardan temel arama içgüdüsüdür ama bu yersiz ve yetersizdir. Esenlikler.

“Diğer Dünya Dinleri, İnanışları, Öğretileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir