1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Allahı kim yarattı

Gönderilme zamanı: Pzr Nis 19, 2020 3:12 pm
gönderen Kindi
Her şeyi Allah yarattı , Peki Allahı kim yarattı ?
Bu soruyu şöyle bir örnekle anlatmaya çalışayım. Bir Bilgisayar düşünün , Bilgisayarın içindeki entegre diğer entegreye soruyor
-Ben 3 voltla çalışıyorum Sen kaç voltla çalışıyorsun?
-Diğer entegre: ‘’Benim voltajım 2,8 ‘’ diyor.
İkisi beraber merak ediyorlar:
Acaba bizi dizayn eden mühendis kaç voltla çalışıyor?
Halbuki bilgisayar denilen sistemi yapanın o systemin dışında olması dizayn ettiği systemin kurallarıyla kendisinin bağlı olmaması lazımdır. Kendisinin tamamen o systemin dışında bulunması ve o sisteme hükmedebilmesi gerekir. Entegrelerin kendi aralarında konuşup dizayn edicilerin kendi tabi oldukları bir elektrik akımıyla çalışma kanununa tabi kılmaları mantıklı ve mümkün değildir. Sistemi dizayn eden sisteme koyduğu kanuna mahkum değildir. Sistemin içinde olanlar başka sistemlerle tanışmamışlarsa başka kanunları anlayamazlar. İşte yaratılmış olan insanoğlu bu alemin kanunudur. Bu alemde her kim yaşıyorsa yaratılmıştır. Şimi kalkıpta bu alemin kanunlarına tabi olan yaşasyan birisinin yaratıcısını bu alemin kanunlarına tabi kılarak bizi yaratanı kim yarattı diye sorması entegrelerin aralarındaki konuşmaya benzer. Elma içinde doğmuş yaşamış büyümüş ölmüş bir kurda elmanın dışındaki dünyadan bahsedilse denizden,dağlardan,uzaydan bahsedilse tabi ki anlamayacaktır. Çünkü kendisi elmayla sınırlı bir canlıdır. İşte insanoğluda o elmanın içinde yaşayan bir kurt misali zaman ve mekanla sınırlıdır. Allah ise zaman ve mekandan münezzeh sonsuz bir varlıktır. Eğer Allah yaratılmış olsaydı o zaman yaratıcı olmazdı. Onu yaratanıda bir yaratan ,onu yaratanı da bir yaratan olacaktı ….. böyle giderdi bu ise batıldır. Ateistler zaten eşyaya sonsuzluk sıfatı vererek bir ezel vee bed yakıştırması yapmaktadırlar. Fakat zaman ve mekanla sınırlı varlıkları başka varlıklara bağlı olan eşyanın yaratıcısının olmaması sonsuz olması muhaldir. O halde ilim irade kudret sahibi canlı zaman ve mekandan münezzeh olan bir yaratıcı olması lazım.

Muhtemel Ateist eleştirisi
-İnsanda elektrikle çalışır: Yukarıdaki verdiğim örnekle insanın elektrikle çalışması birbirinden bambaşka kanun ve yapılardır. Kaldı ki insanın hayatını devam ettirmesi ve organizmasının çalışması için başka kanunlarda gereklidir.

Re: Allahı kim yarattı

Gönderilme zamanı: Prş May 14, 2020 6:05 am
gönderen Prismegistus
insan uygarlığı yazı sistemini geliştirmeden önce dünya'da tanrı fikri temeli atılmamıştı. allah'ın varlığı, peygamberlerin yazı sistemini kullanarak oluşturulan erkek egemen bir ideolojiye dayanır çünkü yazı uygarlığı erkeklerin egemenliğindeydi allah'ın varlığı tasarlanırken.