1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Atomlar yaratıcı olabilir mi?

Gönderilme zamanı: Cmt May 02, 2020 4:21 am
gönderen Kindi
Bütün kainat potansiyel olarak atom tarlasından meydana geliyor. Burnum, kulağım bütün bedenim atom tarlasından oluşmuştur. Güneş galaksi ve gezegenlerde atom tarlasından oluşmuştur.
Atomlarda ilim var mı ?
İrade var mı?
Kudret var mı ?
Cansız atomlar canlı bir varlığı oluşturabilir mi?
Ben tohumu toprağa ektiğimde toprak neyden oluşmuş atomlardan, tohumda atomlardan oluşmuş. Su atomlardan oluşmuş. Şimdi bakıyorum tohum yeryüzüne çıkıyor.
Bir fizik fabrikası var mı?
Bir kimya fabrikası var mı?
Bir biyoloji fabrikası var mı?
Renk Fabrikası var mı?
Koku fabrikası var mı?
YOK
Atomlar cansız, ilimsiz, kudretsiz bana ağaç ve meyveyi verme potansiyeline sahip değil çünkü toprağın altında bir fizik, kimya, biyoloji fabrikası yok ama bakıyorsun bana elma çıkıyor
Elmaya bakıyorsun atomlardan oluşmuş kırmızı renkli alıyorum ısırıyorum ağzımda bir barkod varmış gibi bu elmadır ekşidir diyor. Ama dilimde potansiyel olarak atomlardan oluşuyor. Elmayı yiyorum elmayı yedikten sonra midem onu hemen sindiriyor.
1-Elmanın yeryüzüne çıkması için güneş lazım güneş toprağı tanımaz bilmez, tohumu tanımaz bilmez, atomlar birbirini tanımaz
2- Güneşin çekilmesi lazım ki bulutlar gelsin yağmur indirsin su olsun. Su olmadan hayat meydana gelmiyor.
O halde öyle bir zat olması lazım ki
-Güneşi bilmek zorunda
-Yağmuru bilmek zorunda
- Geceyi-Gündüzü bilmek zorunda
-Elmayı bilmek zorunda
- İnsanı bilmek zorunda, insandaki mideyi bilmek zorunda, insandaki dili tat almayı bilmek zorunda
- Toprağı bilmek zorunda
- Tohumu bilmek zorunda
-Renkleri bilmek orunda
Yani kısaca bütün kainatı bilmek zorunda işte biz bu zata Allah diyoruz.
Sana 20.000 kelimelik bir lügat verilse ve bu lügata olmayan bir kelime eklenmen istense yeni kelimeyi eklemek için ilk önce ne yapmak lazım bütün lügatı ezberlemen lazım
Peki 20.000 değilde 50 milyarlık bir lügat verilse bu lügata 350.000 kelime eklenmen istense yapabilir misin?
Tabi ki hayır!
Aynen öyle
İnsan çeşidi de bir lügattir. Her bir insanı bir kelimeye benzettiğimizde bu lügatın 7 milyar kelimesi var. Bu lügatın bir kelimesi olan her bir insan birbirine hiç benziyor? Ve bu lügate her gün 350 bin insan ekleniyor ve her bir insan simasıyla kişiliğiyle vücuduyla ayrı geçmiştekilerle de ayrı şimdide ayrı bakıyorsun ki yeni doğacak olanlarda birbirinden simasıyla vücuduyla kişiliğiyle ayrı oluyor. Acaba bu lügatın tesadüfen olması ve bu lügata ayrı kelimelerin tesadüfen eklenmesi hem de tesadüfen eklenmesi mümkün müdür?
Bir ikiz gördüğümüzde şaşırıyoruz. Acaba 2 tane yüzü birbirine benzetmek mi zor yoksa yoksa milyarlarca yüzü birbirine benzetmemek mi?
Her mahluka farklı bir suret verilmesi ve her mahlukun kendi ferdine benzemesi ispat eder ki bir yaratıcı olmak zorunda işte biz bu yaratıcıya Allah diyoruz.

Re: Atomlar yaratıcı olabilir mi?

Gönderilme zamanı: Sal May 12, 2020 3:36 pm
gönderen AgnostikBey
Yaratmak kelimesinin din terminolojisindeki özelleşmiş anlamını bir kenara bırakırsak atomlar yaratıcı olabilirler tabii ki. 7. sınıf fen bilimleri dersi müfredatında detayları bulabilirsiniz.

Re: Atomlar yaratıcı olabilir mi?

Gönderilme zamanı: Pzt Eyl 07, 2020 2:26 am
gönderen Firavun
Neden sonuç ilişkisi karışınca haliyle kafalar da karışıyor.

Kutup ayısı buzların üzerinde yürürken gökyüzüne bakıp "Allah'ım iyi ki bana bu kalın postu vermişsin yoksa bu soğukta donar giderdim" demeli sizce.

Ya da kaktüs çölde yaratıldığı için sevinmeli, yoksa fazla sudan ve nemden çürüyüp gidecekti.

Yine de düşünmek lazım. Belki kaktüs bitkisi çöle uyum sağladığı için hayatta kalıp bugünkü özelliklerine kavuşmuştur ya da kutup ayısı evrim sonucu kendisini koruyacak posta sahip olmuştur (daha doğrusu postu olmayanlar telef olduğu için belki de yalnızca postu olanlar kalmıştır)?

Aynı şey atomlar, atomların biraraya gelip oluşturduğu moleküller ve özellikle karbon moleküllerinden oluşan canlılar için de geçerli. Canlı yapısı güneş, su ve oksijen olduğu için bugünkü formunu almıştır. Dünya asidik bir ortam olsaydı ona göre canlılar olabilirdi ve ne güzel, iyi ki her yer asit, yoksa yaşamayazdık diye düşünürlerdi.

Milyarlarca yıl lafta kısa olabilir ama, böyle bir yaşamı oluşturmaya yetecek bir süre.

Klişeleri tekrarlamak yerine biraz araştırıp düşünmekten çekinmeyin.